Консультанти онлайн:
ПН - ПТ: з 8:00 до 18:00
Замовити дзвінок
Категорії

Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів

  Протягом усього існування людство прагнуло полегшити своє щоденне життя.  Спочатку вдосконалювали знаряддя праці, згодом – верстати, а ще пізніше, коли з’явилися високі будівлі і треба було якось діставатися до четвертого, п’ятого і вищих поверхів, винахідники і придумали пристрій, який би міг перевозити вгору не лише людей, а й вантажі.

     Як і кожен винахід, що згодом сприймався вже як буденне явище, ліфт продовжував слугувати людству. При цьому він модернізувався, ставав кращим, функціональнішим, місткішим, у чомусь безпечнішим, але загалом при невмілому чи неправильному використанні становив загрозу і для мешканців хмарочоса, і для працівників будівельного майданчика.

     Коли ліфти дієздатні, то безпечна експлуатація залежить тільки від техніки безпеки та від дотримання усіх правил користування. А от коли більшість ліфтів, як у нашій державі, вичерпали свій термін експлуатації, але й далі використовуються, ймовірність небезпеки набагато зростає. Якщо при цьому ще й ігнорувати правила безпеки, загроза нещасних випадків зростає.

За повідомленням Держгірпромнагляду, особливе занепокоєння, на сьогоднішній день, викликає стан ліфтового господарства у місті Львові, де у житлових будинках експлуатується більше 700 ліфтів, які відпрацювали термін 25 і більше років. Про це повідомив прес-секретар територіального управління Держгірпромнагляду по Львівській області Микола Гуцуляк на засіданні розширеної ради територіального управління 5 серпня 2008 року у Львові.

     На цьому ж засіданні було обговорено підсумки роботи теруправління за перше півріччя 2008 року та завдання щодо подальшого вдосконалення наглядової діяльності у сфері промислової безпеки й охорони праці.

Враховуючи незадовільний стан ліфтового господарства, за ініціативою територіального управління проведено нараду з приводу вирішення проблемних питань, пов’язаних з безпечною експлуатацією ліфтів.

Не краща ситуація і в інших містах України. Так, сьогодні у місті Олександрія 23 ліфти з 95 не працюють. Основна причина їхнього простою – вік. За словами заступника міського голови з житлово-комунальних питань Романа Петрова, 25-річний ліфт спочатку має пройти технічну перевірку, за що доведеться заплатити 4 тисячі гривень, а отже, у бюджеті на всі старі ліфти треба знайти 100 тисяч гривень. У ході перевірки обов’язково знайдуться несправності, через які відповідні органи видадуть заборону на експлуатацію. Наступний етап: усунення несправностей, звичайно ж, за гроші. Потім – повторне обстеження, і знову ж треба платити гроші.

   «Щоб зекономити бюджетні кошти, ми вирішили діяти по-іншому, – каже Роман В’ячеславович, – ліфти, яким більше 25 років, спочатку ремонтуємо (це роблять працівники спеціалізованої організації «Олександрійська ліфтова компанія») і лише після цього подаємо на експертне обстеження. Сьогодні частина робіт (а саме – ремонт половини ліфтів) профінансована. На решту зараз, на жаль, грошей немає, адже при формуванні міського бюджету на питання житлово-комунального господарства було виділено коштів рівно стільки, скільки й минулого та позаминулого року. Якщо врахувати, що за цей час ціни суттєво зросли, а також подорожчали енергоносії тощо, цих грошей на все не вистачить».

Цьогоріч мільйон гривень із міського бюджету пішло на ремонт 30 ліфтів у багатоповерхівках Тернополя. Про це на одній із цьогорічних прес-конференцій повідомили працівники міського управління ЖКГ. Лише на експертну оцінку ліфтів було витрачено половину запланованої суми. Решта ж коштів пішла на ремонт.

    – Суми, яку виділили з міського бюджету, повністю вистачить на ремонт ліфтів у нашому місті. Минулого року коштів було недостатньо – 300-350 тис. грн. На капітальний ремонт одного ліфта витрачається близько 15 тисяч гривень. Тому цього разу нам вдасться провести ремонт усіх ліфтів, які вже відпрацювали мінімальний експлуатаційний термін – 25 років, – зазначив заступник начальника управління ЖКГ міста В’ячеслав Мокляк. Цього року за рахунок співфінансування з Держбюджету комунальники сподіваються замінити і старі ліфти. До слова, у Тернополі експлуатується 767 ліфтів. Їх обслуговуванням займається сім підприємств.

     Сьогодні ліфт став наймасовішим видом вертикального транспорту у багатоповерхових житлових й адміністративних будівлях. Нове покоління вертикального транспорту є, звичайно, більш легким в експлуатації, оскільки тут задіяно більше автоматики, вантажно-підйомне обладнання часто більш комп’ютеризоване, ніж ліфти старого покоління. У той же час зросла вантажопідйомність багатьох підйомних пристроїв, а самі ліфти механічно стали складнішими за будовою. У зв’язку з цим, відповідно, підвищуються вимоги до будови ліфтів, їх експлуатації, ремонту тощо. Усвідомлюючи дану ситуацію та враховуючи зростаючу кількість багатоповерхових новобудов як житлового, так і офісного типу та, відповідно, кількість вантажопідйомного обладнання, Держгірпромнагляд розробив нові «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів», що затверджені наказом Держгірпромнагляду від 01.09.2008 за №190 та зареєстровані Мін’юстом 7.10.2008 за №937/15628. А провідне підприємство України з видання та розповсюдження нормативно-технічної літератури «Форт», оперативно відреагувавши на нововведеня, зайнялося виданням цих правил і сьогодні представляє їх потенційній аудиторії.

Ці Правила поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності, які здійснюють виготовлення, монтаж, експлуатацію, ремонт, реконструкцію та модернізацію ліфтів, підйомників та їх складових частин.

Правила містять також зразки заяви на реєстрацію ліфта, паспорт ліфта, паспорт будівельного підйомника та акт готовності будівельної частини ліфта.

     Бажаємо читачам приємного та безпечного користування ліфтами, якщо Ви перебуватимете у ролі «пасажира», а також безтурботної та легкої експлуатації вантажопідйомного обладнання, якщо Ви працюєте на будівництві. І не забувайте, саме дотримання норм та правил експлуатації чи встановлення ліфтів сбережуть Вас від неприємних випадків.

 

«Метали. Технології&Обладнання» №48 (783) 24 листопада 2008 року

( 32 )
Коментарі
Поки немає відгуків
Залишити відгук
Ім'я*
Email
Введіть коментар*