Консультанти онлайн:
ПН - ПТ: з 9:00 до 18:00
Замовити дзвінок
Категорії

Охорона праці у соціально-культурній сфері: проблеми та надії

У соціально-культурній сфері необхідно піти від планування перевірок по охороні праці, вибудовуючи роботу інспекції за фактом подій на виробництві. Стався нещасний випадок — треба детально розібратися в його першопричини, розробити заходи, які запобігають його повторенню. А головне — контролювати реалізацію цих заходів.

Високий рівень травматизму — вал паперової роботи

Микола Плутницкий, начальник державної інспекції нагляду в агропромисловому комплексі, соціально-культурній сфері, на транспорті та у зв'язку теруправління Держгірпромнагляду у Запорізькій області:

У Запорізькій області близько 19 тис. підприємств СКС працюють майже 213 тис. працівників. Кількість травмованих працівників за 2011 р.— 96 (проти 88 у 2010 р.), у тому числі зі смертельними наслідками — 3 (проти 2).

В результаті поступового скорочення чисельності інспекторів з охорони праці , що здійснювали наглядову діяльність у соціально-культурній сфері (СКС), до кінця минулого року в нашій інспекції взагалі не залишилося фахівців цього профілю. На початку 2012 р. постало питання про повернення до колишньої схеми розподілу обов'язків за видами наглядової діяльності. У штат інспекції взяли двох інспекторів, які здійснюють нині нагляд за охороною праці на підприємствах СКС. Один з них веде медичні установи області, інший — установи освіти та банківської діяльності, а підприємства торгівлі та інші підприємства СКС розділені між ними за територіальним принципом.

Найбільшою проблемою у роботі інспекції з охорони праці в СКС залишається дуже високий рівень травматизму. Здавалося б, це непромислові підприємства, виробництво безпечне. Звідки взятися травматизму? Але, тим не менш, в цілому по області рівень травматизму в СКС в два рази перевищує рівень травматизму в агропромисловому комплексі. І цифра ця зростає: тривожний знак.

У зв'язку із збільшенням кількості нещасних випадків виникає інша проблема. Хтось же повинен обробляти, обраховувати, узагальнювати інформацію, що міститься у вступників актах за формою Н-1, аналізувати її, робити висновки, розробляти профілактичні заходи щодо охорони праці, враховувати її при плануванні наглядової роботи (виходячи з минулорічної статистики, це в середньому вісім тисяч актів на місяць)?! І залишати без уваги потоки документів і інформації не можна. Неодноразово протягом року нас перевіряє прокуратура, вимагає матеріали перевірок підприємств. Вимагає подати звіти по наглядовою показниками і Служба. І все це повинні робити ті самі два інспектора СКС, а ще їм необхідно контролювати дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці на етапі проведення розслідування та оформлення актів за формою Н-5 і Н-1.

Новий Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві (п. 9) додав роботи з прийому екстрених повідомлень з використанням засобів зв'язку та на паперовому носії про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок на виробництві. Причому потоки таких екстрених повідомлень в два рази перевищують кількість самих нещасних випадків. У всьому цьому треба орієнтуватися і розбиратися і все лягає на плечі тих же двох інспекторів по охороні праці в СКС і забирає значну частину робочого часу, сил, а справжньою роботою начебто не вважається. Тільки ці документи особливого сорту: за ними стоять люди, їх здоров'я і доля. Тому не виконувати цю роботу не можна.

У нинішніх умовах обсяг такої "паперової" роботи став надмірним і неухильно зростає з кожним місяцем за рахунок складання усе більшої кількості нових звітів. А поєднувати цю роботу з повноцінної наглядовою діяльністю, з перевірками стану охорони праці на підприємствах стало майже неможливо. Інспектори, звичайно, стараються, але виходить як у приказці: поки витягував голову — хвіст загруз, і навпаки.

Два шляхи

Для виходу із ситуації існує два шляхи: збільшення чисельності інспекції або перегляд виконуваних функцій. Здавалося б, кількість інспекторів в СКС повинна бути ув'язана з кількістю працівників цієї сфери на поднадзорной території та чисельністю населення. Визначити потрібну кількість інспекторів з охорони праці цієї спеціалізації для будь-якої території не становить праці. Але, ймовірно, в сьогоднішніх умовах розраховувати на збільшення кількості інспекторів СКС не доводиться. Залишається сподіватися на перегляд функцій усієї Служби в цілому, а інспекції в СКС зокрема. Цього настійно вимагають реалії життя інспекції та особистий досвід, набутий за 27 років роботи в наглядових органах.

Простенький математичний розрахунок показує, що навіть якщо взяти за основу планову цифру в 150 перевірок на рік, проводяться одним нашим інспектором СКС, він зможе відвідати кожне з 9 тис. піднаглядних підприємств тільки один раз за 60 років безперервної роботи. Яке вже тут профілактичний вплив подібних планових перевірок! Так і є реальна потреба в такому плануванні? Беруся стверджувати, що кращою профілактичним заходом є невідворотність передбаченого законом покарання за допущені порушення в питаннях охорони праці. Тому впевнений, що необхідно піти від планування перевірок. Роботу інспекції треба будувати за фактом. Стався конкретний нещасний випадок — слід детально розібратися в його першопричини, розробити заходи, які запобігають його повторенню, і контролювати реалізацію цих заходів. Такі наші пропозиції.

Інші проблеми

Іноді додає проблем в роботі інспекторам в СКС дивна позиція страхових інспекторів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Ми з ними нормально працюємо і цілком розуміємо один одного. Але іноді при розслідуванні окремих нещасних випадків позиція представника Фонду, м'яко кажучи, викликає подив. В якості підтвердження своїх слів розповім про розслідування нещасного випадку.

Міське підприємство СКС. Після закінчення зміни працівник помився в душі, вийшов з душовою, послизнувся на території підприємства, впав і поламав ногу. За класифікатором це важка травма. Підприємство своєчасно повідомила нам про нещасний випадок, а після завершення розслідування надало акт за формою Н-1. Читаю в ньому, що цей потерпілий порушив вимоги такої інструкції по охороні праці, в якій зазначено, що при необхідності працівник повинен триматися за стіни.

Цікавлюся у інженера з охорони праці, є на стінах підприємства перила та поручні. Відповідає, що ні. Значить, кажу, завтра у вас на підприємстві буде інспектор і напише акт про їх відсутність і невідповідність стін вимогам охорони праці, що діють в межах підприємства. Вам належить обладнати всі стіни поручнями. Згодні? Ні, каже, не згоден. Як не згоден, якщо ви це в інструкції написали? Яким чином ще працівники зможуть триматися за стіни, щоб виконувати вимоги інструкції, якщо вони не обладнані поручнями? Як ви дійшли до написання відвертого маразму у своїй інструкції з охорони праці? А нам, відповідає, настійно рекомендував Фонд. Отже, з подачі Фонду всі ці маніпуляції з боку підприємства з власною інструкцією з охорони праці затіяли тільки з тією метою, щоб приписати потерпілому порушення вимог безпеки і на підставі відповідного висновку комісії з'явилася можливість зменшити розмір виплачуваного одноразової допомоги. І випадки наполегливої боротьби Фонду за таку «економію» своїх фінансових ресурсів не поодинокі!

Є і ще одна проблема — не конкретного інспектора або інспекції, а всієї Служби. Робота інспекторів по охороні праці пов'язана з постійними відрядженнями. Вона вимагає знання і вміння орієнтуватися у великій кількості нормативно-правових актів, навичок роботи з людьми, здатності приймати виважені рішення в складній виробничій і психологічній обстановці і ще багато-багато іншого. Робота відповідальна, підконтрольна, а зарплата маленька. Старі фахівці залишають службу у зв'язку з віком, а знайти їм гідну заміну в сьогоднішніх умовах майже неможливо.

Джерело: журнал "Охорона праці" №8 2012

( 52 )
Коментарі
Поки немає відгуків
Залишити відгук
Ім'я*
Email
Введіть коментар*