Консультанти онлайн:
ПН - ПТ: з 8:00 до 18:00
Замовити дзвінок
Категорії

Охорона праці: від пошуку порушень до виявлення ризиків

Зміст
 1. Працюємо в зв'язці
 2. «Така біль...»
 3. У зоні ризику — АПК, малий і середній бізнес
 4.  
 5.  
 6.  
 7.  
 8. Нагляд по-новому

Зменшення кількості перевірок з охорони праці наглядовими органами та одночасне підвищення ролі відомчого контролю за охороною праці, орієнтація роботодавця на впровадження системи управління ризиками на виробництві — це шлях у сфері промислової безпеки та охорони праці для України є найбільш прийнятним. Такий підхід підвищує роль і відповідальність роботодавця за забезпечення безпечних умов праці на виробництві.

До складу теруправління Держгірпромнагляду у Київській області та р. Києві входить 9 державних інспекцій. Під його контролем — майже 200 тис. підприємств та понад 667 тис. виробничих об'єктів.

Працюємо в зв'язці

Наскільки ефективна наглядова діяльність, яку здійснює наш теруправління, можна визначити, проаналізувавши стан промислової безпеки та охорони праці в регіоні: за останні десять років (2002-2011 рр.) рівень виробничого травматизму у Києві та області знизився майже в 2 рази.

Незважаючи на проведену роботу, в окремих галузях ситуація з охороною праці залишає бажати кращого, і рівень травматизму залишається досить високим, зокрема, в будівництві, соціально-культурній сфері, на транспорті, в ЖКГ. При розслідуванні нещасних випадків зі смертельним наслідком ми проводимо перевірку підприємства на предмет дотримання норм охорони праці, а її результати розглядаємо у виробничому колективі, аналізуємо порушення і рекомендуємо шляхи їх усунення. Якщо порушень багато — викликаємо керівників підприємства на засідання колегії та слухаємо звіт про те, що зроблено для підвищення безпеки праці.

З початку 2012 р. на засіданні колегії теруправління заслухано 25 керівників підприємств, на яких були допущені нещасні випадки. Якщо керівництво інертно реагує на видані приписи, ми застосовуємо більш жорсткі заходи: анулюємо дозволу на ведення робіт (з початку року анульовано вже 10 дозволів). Але це, як ви розумієте, крайній захід.

Здійснюючи наглядову діяльність, інспектори теруправління тісно співпрацюють з органами місцевої влади та громадськими організаціями. Підписали Угоду про співпрацю та взаємодію з питань охорони праці з Київською міською організацією профспілок, а також з Солом'янської в Києві та Броварський райдержадміністраціями. Представники профспілок та роботодавців є членами колегії теруправління. Спільно проводимо перевірку знань з питань охорони праці на підприємствах, розслідуємо нещасні випадки. Ми маємо намір і надалі співпрацювати на галузевому і регіональному рівнях.

«Така біль...»

Одна з найбільш проблемних галузей в Київському регіоні — будівельна. Високий рівень виробничого травматизму на будівельних об'єктах пов'язаний з низькою кваліфікацією працюючих. Але між тим, завдяки щоденній копіткій, принципової роботі фахівців теруправління, протягом останніх трьох років в галузі спостерігається тенденція до зниження рівня травматизму при зростанні обсягів виконуваних робіт. У 2010 р. обсяги виробництва р. в Києві та Київській області зросли майже до 12,9 млрд. грн., у 2011 р. — до 16,7 млрд. грн., а смертельний травматизм залишився на рівні 2009 р. Зменшення кількості загиблих на виробництві спостерігається і в поточному році.

Аналізуючи обставини і причини нещасних випадків, ми встановили, що більшість з них стався на будівництві будинків, що зводяться монолітно-каркасним методом, а основним фактором травмування є падіння з висоти. Досягти зниження рівня травматизму нам вдалося, в першу чергу, завдяки проведенню цільових перевірок стану охорони праці на будівельних майданчиках методом «будівельного патруля».

Увагу інспекторів теруправління акцентувалася на таких питаннях:

 • наявність та дотримання вимог проектно-технологічної документації на безпечне ведення будівельно-монтажних робіт;
 • наявність та дотримання умов дозволу Держгірпромнагляду на початок проведення робіт підвищеної небезпеки під час будівництва і експлуатації устаткування підвищеної небезпеки; виконання будівельно-монтажних робіт на висоті;
 • наявність інвентарних перильних огорож на горизонтальній і вертикальній щитовій опалубці, згідно з передбаченим у технологічних картах проекту для монолітно-каркасного методу будівництва, а також знакомв безпеки;
 • безпечне виконання земляних робіт та робіт у підземних спорудах;
 • забезпечення робітників засобами колективного та індивідуального захисту.

За підсумками проведених перевірок і розслідування нещасних випадків було встановлено, що професійна підготовка інженерно-технічного персоналу, який відповідає за виконання робіт, — незадовільна. Отже, треба шукати нові технічні рішення для забезпечення безпеки робіт. У зв'язку з цим теруправління ініціювало додати в ДБН А. 3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека в будівництві» вимоги про застосування вертикальних суцільних захисних огороджувальних систем конструкції на трьох останніх поверхах. Як показала практика, застосування цих систем на об'єктах будівництва в Києві повністю виключає випадки падіння працівників і будматеріалів з висоти.

Для поліпшення стану безпеки праці на будівельних майданчиках ми систематично проводимо навчання, наради, семінари з керівниками будівельних підприємств і організацій, спеціалістами служб охорони праці, з безпосередніми виконавцями робіт. Також налагодили роботу з Інспекцією архітектурно-будівельного контролю, з профспілковою організацією будівельників Києва.

У зоні ризику — АПК, малий і середній бізнес

З метою профілактики виробничого травматизму в агропромисловому комплексі теруправління багато уваги приділяє інформаційно-роз'яснювальної роботи. До вирішення цих питань залучаються органи місцевої влади. У поточному році на спільних засіданнях були розглянуті питання про проведення весняно-польових та зернозбиральних робіт; експлуатації балонів, що працюють під тиском; використанні газу в побуті.

В ефективності такої роботи ми переконалися, проаналізувавши рівень травматизму в цій галузі на тлі збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції. Так, у 2007 р. в АПК було травмовано 39 осіб, з них зі смертельними наслідками — 11 (продукції виготовлено на суму 6418,7 млн. грн.). У 2011 р. травмовано 20 працівників, з них 2 — смертельно, а виготовлено продукції на суму 7803,8 млн. грн. Такі результати досягнуті завдяки проведенню системної роботи; тісній співпраці з райдержадміністраціями, Госсельхозінспекціей та іншими організаціями; заборони на експлуатацію тракторної техніки без електростартерного запуску двигуна з кабіни; заміну застарілої сільськогосподарської техніки на більш сучасну і високопродуктивну.

Наведу кілька цифр: у 2007 р. на сільгосппідприємствах Київської області працювало 10 115 тракторів і 3241 комбайн, а в 2011 р. – 9028 тракторів і 2276 комбайнів, з яких 913 — нові, що становить 40% від загальної кількості. Це ще раз підтверджує, що введення в експлуатацію сучасних технологій і техніки дає позитивний результат. І роботодавець, який діє так,— наш союзник у створенні безпечних умов праці.

Що стосується суб'єктів господарювання середнього і малого бізнесу, вважаю, що тут необхідні посилення відомчого нагляду та активізація просвітницької роботи. Отримуючи від нас інформацію про обставини і причини нещасних випадків і аварій, роботодавець може вжити заходів щодо попередження аналогічних порушень на своєму підприємстві. І якщо у неї недостатньо коштів для придбання нових технологій та обладнання для заміни застарілих, він зобов'язаний розробити додаткові заходи для максимального усунення травмонебезпечних факторів.

 

 

 

 

Нагляд по-новому

Вже сьогодні необхідно закладати підвалини для посилення відомчого, внутрішнього контролю стану охорони праці паралельно з державним наглядом.

Впровадження системи управління професійними ризиками на підприємствах — це принципово новий метод у системі управління охороною праці. Він передбачає виявлення, оцінку ризиків і виконання заходів з мінімізації нещасних випадків на виробництві самими роботодавцями. Це дозволить зменшити кількість травм, поліпшити умови праці, буде сприяти підвищенню продуктивності праці.

На державному рівні розподіл підприємств за ступенем і групами ризику залежно від виду господарської діяльності сприятиме зменшенню адміністративного тиску на підприємців. Переоріентіровка тотального контролю на проведення перевірок на найбільш травмонебезпечних підприємствах та профілактичну роботу — ефективна практика в країнах з розвиненою економікою.

Зрозуміло, що таку систему в масштабах країни впровадити за рік або два не можна. Але коли економічні важелі в сфері охорони праці запрацюють на повну силу, роботодавці будуть самі зацікавлені в безпечній і безаварійній роботі.

Вони повинні знати:

 • як інтегрувати результати атестації робочих місць за умовами праці у процес оцінки ризиків на робочих місцях; як проводити процедуру оцінки та управління ризиками: визначати, що таке небезпека, які ймовірність настання і наслідки нещасних випадків;
 • що таке людський фактор та як зменшити його вплив на виникнення ризиків, чому люди ігнорують правила та інструкції з охорони праці, як впливати на горезвісний «людський» фактор;
 • що отримує підприємство від впровадження такої системи, наскільки вона вигідна для бізнесу.

Підготувавши роботодавця з питань оцінки та управління ризиками, теруправління також має допомогти йому отримати практичні навики і змінити менталітет: «від пошуку винного — до пошуку справжніх причин, від пошуку порушень — до ідентифікації небезпек і ризиків».

Журнал "ОХОРОНА ПРАЦІ" №12, 2012 р.

( 14 )
Коментарі
Поки немає відгуків
Залишити відгук
Ім'я*
Email
Введіть коментар*