Консультанти онлайн:
ПН - ПТ: з 8:00 до 18:00
Замовити дзвінок
Категорії

Охорона праці: обережно, слизька поверхня!

Зміст
  1. ЦІНА ПАДІННЯ
  2. Нормативні документи для слизької поверхні
  3. ХАРАКТЕРИСТИКИ ПОКРИТТЯ
  4. ЯК ЗАПОБІГТИ ПАДІННЯ

ЦІНА ПАДІННЯ

Питання безпечного пересування працівників на території підприємства, сходах, порогах, коридорах і вестибюлів, стать яких облицьований природними або штучними матеріалами з гладкою поверхнею, вкрай загострюється в холодний період року. При попаданні на гладку поверхню снігу, льоду або вологи для людини збільшується ризик падіння та отримання травми, що, згідно з чинним законодавством, безумовно, буде пов'язано з виробництвом.

Питання слизькість поверхні особливо важливий для агропереробних, харчових охорона праці слизька поверхностьи нафтопереробних підприємств, де на підлогу виробничих приміщень може потрапляти вода, жир, масла і т. д. В неопалюваних приміщеннях складів, гаражів підлоги можуть покриватися льодом після попадання води. Зайве нагадувати про небезпеку слизьких доріг і тротуарів на території підприємства.

Нормативні документи для слизької поверхні

В чинних будівельних нормах чітко не визначено параметри слизькості поверхонь, по яких пересуваються люди. Але загальні вимоги з цього питання у деяких документах є. Вимоги по очищенню території підприємства від снігу містять всі галузеві правила з охорони праці. Крім того, п. 4.1.3 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19 жовтня 2004 року № 126, вимагає дороги, проїзди й проходи до будівель, споруд утримувати справними і взимку очищати від снігу. Пунктом 4.3.11 цих правил не допускається залишати слизьким підлогу на шляхах евакуації. А входи у виробничі будівлі і споруди завжди є шляхами евакуації. Згідно п. 11 Технічного регламенту будівель і споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 року № 1764, у процесі експлуатації споруд повинні бути виключені ризики нещасних випадків. ДБН Ст. 1.2-9-2008 «Основні вимоги до будівель і споруд.

Безпека експлуатації », затверджені наказом Мінрегіонбуду України від 26 січня 2008 р., № 37, встановлює основні положення основної вимоги до будівель і споруд щодо забезпечення безпеки експлуатації, визначеної у Технічному регламенті будівель і споруд. Зокрема, п. 5.3.2.2 цього документа визначено ризик падіння після ковзання. А його ж п. 5.3.2.6.1 встановлює, що для запобігання падіння після ковзання будівельні матеріали, що застосовуються для відповідних елементів будівельних об'єктів (підлог, сходів, тротуарів, доріг), повинні мати обмеження за слизькості.

ХАРАКТЕРИСТИКИ ПОКРИТТЯ

У свою чергу, показник слизькості залежить від характеристик покриття, а також наявності на ньому води або жиру. Важливим чинником запобігання ризиків падіння є відповідні якості будівельних матеріалів, які утворюють поверхню для переміщення людей. Слизькість поверхонь може бути визначена випробуваннями з використанням стандартизованих методів або обчислень з урахуванням різних параметрів. Наприклад, підлогу виробничого приміщення може покриватися гладкою плиткою або нековзним лінолеумом, вона може бути сухої, вологої після прибирання, зледенілій на складі, який не опалюється, змащеній необережно розлитими нафтопродуктами, полірованої т. д.

Проектні організації при розробці проектної документації зазвичай прагнуть дотримуватися нормативних вимог з слизькості шляхів пересування людей. Однак замовники часто нехтують цими вимогами (як правило, з метою зменшення будівельних витрат), особливо при поточних ремонтах приміщень і будівель, і використовують матеріали, які створюють ризик падіння працівників після ковзання.

ЯК ЗАПОБІГТИ ПАДІННЯ

Для запобігання слизькості поверхонь пересування людей в будівлях і на територіях підприємств можна рекомендувати наступні заходи.

1. Зміст цих поверхонь в чистоті та сухості.

2. Застосування пристроїв, які перешкоджають ковзанню при пересуванні людей: накладок на східцях сходів і ґанків, фіксованих на слизькій поверхні гумових килимків або килимових доріжок, рифлення металевих настилів (суднові палуби і настили машинних відділень, містки обслуговування енергетичних і хімічних агрегатів).

3. Правильне освітлення шляхів пересування зі слизьким покриттям.

4. Установка перил та поручнів на небезпечних переходах зі слизьким покриттям.

5. Проведення вологих прибирань підлоги виробничих приміщень тільки в неробочий час, при відсутності працівників.

6. Установка в переходах виробничих приміщень зі слизькою підлогою відповідних попереджувальних знаків безпеки.

Журнал «Охорона праці і пожежна безпека».

( 36 )
Коментарі
Поки немає відгуків
Залишити відгук
Ім'я*
Email
Введіть коментар*